EURO v Itálii

V roce 1999 přijala Itálie jako člen Evropské Unie novou měnu – euro. Jak tuto změnu pocítili řadoví občané může nastínit úryvek přeložený z mé soukromé korespondence vedené s přítelkyní ze Sardinie:

„…Od té doby, co jsme přijali euro, začala strašná krize. Nyní žijeme v kritické době, rodiny jsou zoufalé a nedokážou vyjít s penězi ke konci měsíce. Na rozdíl od doby před něco málo lety se život radikálně změnil a to, co jsme si dříve mohli snadno dovolit, je nyní nemožné. O víkendu se chodívalo do pizzerie nebo do restaurace, mohla sis ve svobodě koupit šaty, boty atd. To všechno se nyní stalo nadbytečným. V létě jsem kupovala dětem zmrzlinu téměř každý den. To už teď nejde. Řekla bych, že naše rodina, ve srovnání s většinou rodin, je bohatá!!

Přinášíme velké oběti, abychom mohli posílat děti do soukromých církevních škol (platíme asi 400 € měsíčně). Pak, protože předchozí dům byl velmi starý a potřeboval rekonstrukci, prodali jsme ho a koupili jiný, větší a prostornější. Splátka půjčky činí 850 € měsíčně!

Světlo, plyn, voda, telefon, nejrozličnější státní poplatky… a abychom žili, musíme dát pozor, aby nic nepřišlo nazmar… lidé se vrátí k Bohu jako vždycky, když vládla bída…“

Zanechat komentář:

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>