Jak se máš?

Na otázku “Jak se máš?” (“Come stai?”) nikdy neodpovídejte Italovi jako typický Čech: “Mám se špatně.” nebo: “Stojí to za starou belu!” apod. V Itálii je zvykem odpovídat vždy “Sto bene!” (tedy “Dobře!”). Opakuji VŽDY!, i kdyby Vám právě brakoval dům exekutor a vypůjčený automobil Vašeho šéfa odtahová služba nakládala k poslední cestě na vrakoviště.

Teprve v průběhu hovoru je možno lehce naznačovat, že není vše úplně tak, jak bychom si představovali (“doma máme nezvaného hosta, kterému jsem na chvíli půjčil některé své věci”, “šéfovo auto utržilo něžný šrám”).

Pokud však mermomocí chcete Italovi tvrdit “Sto male!” (“Mám se špatně!”), asi si moc “nepokecáte” – čekejte, že během nejbližších dvou minut Váš společník nejprve zatají dech, pak naprázdno polkne, ledabyle prohodí, že zrovna teď spěchá, protože ho za rohem čeká přítel a ta schůzka je velmi důležitá… a vezme roha!

Zanechat komentář:

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>