Silvestrovské oslavy

Italové milují slavení svátků a příchod nového roku si dokážou opravdu užít.

La Festa di San Silvestro je slaven 31. prosince, 1. leden se nazývá il Capodanno.

Jídlo

Cotechino a ZamponeStejně jako u jiných svátků, hraje i na Silvestra hlavní roli jídlo. Rodiny a přátelé se scházejí k obrovskému slavnostnímu obědu, jeho nejdůležitějším chodem je ovšem obyčejná čočka, která symbolizuje mnoho peněz a štěstí v novém roce. Tradičně k obědu patří také cotechino – veliká kořeněná uzenina z vepřového masa, anebo zampone – prasečí nožička opět plněná vepřovým. Vepřové symbolizuje plnost života v následujícím roce.

Na stole by neměla chybět granátová jablka (melagrane), aby vydržela manželská věrnost (podle mýtu o Proserpině).

O půlnoci si lidé připíjejí univerzálním šampaňským (spumante) nebo jiným, italským šumivým vínem (např. prosecco), přejí si vše nejlepší do nového roku a vřele líbají každého, kdo je právě na dosah…

 Zábava

Jako všude na světě i v Itálii je nezbytnou částí oslav ohňostroj. Většina měst pořádá veřejný velký ohňostroj na náměstí (např. Neapol je známá jedním z nejvelkolepějších ohňostrojů v Itálii), ale menší „ohňostroje“ samozřejmě nemohou chybět na žádných ze soukromých párty. Některá menší města (vesnice) pak pálí vatru na náměstí.

Pokud jste právě na pobřeží, můžete o půlnoci zaslechnout troubení lodí a člunů.

Také tanec je velmi populárním zpestřením silvestrovského svátku a v mnoha městech ohňostrojům předchází veřejná hudba. Řím, Miláno, Bologna, Palermo nebo Neapol pořádají hlučná show, na nichž účinkují známé popové a rockové skupiny.

Novoroční párty, ať už veřejná či soukromá, často trvá až do východu slunce, právě pro ten zážitek vidět první východ slunce v novém roce.

Zajímavosti

V některých oblastech, zvláště ve střední a jižní Itálii, je stále populární starý zvyk vyhazovat na Silvestra staré, nepotřebné věci z oken (cianfrusaglie = harampádí, tj. oděvy, obuv, nádobí, nábytek, elektrospotřebiče jakýchkoli rozměrů atd.). Ulice jsou tak 1. ledna plné rodinného odpadu a odklízecí čety mají plné ruce práce. Pokud se tedy budete okolo půlnoci pohybovat na ulicích, ať pěšky nebo v automobilu, dejte si velký POZOR na padající předměty!!! Skutečně dochází k nemalým úrazům!

Jak nebezpečné novoroční oslavy v Itálii bývají, ukazují některé statistické údaje:

Např. v roce 1994 byli v Itálii 4 mrtví a 700 zraněných, z toho 40 vážně (v roce 2001 byli 4 mrtví a přes 800 zraněných, pro další statistiky viz zde)! Je to třeba počítat na vrub velké oblibě výbušnin, ale také vyhazování cianfrusaglie (viz výše) a samozřejmě alkoholu. V celé Itálii je před oslavou Nového roku zabaveno přes 10 miliónů (!) různých druhů nebezpečných výbušnin (kolem 100 tisíc tun materiálu). Bývá zatčeno na dvacet až padesát lidí. V Neapoli byla např. roku 1994 zabavena osmikilová po domácku vyrobená petarda, která by byla s to zbourat panelák.
V některých částech Itálie se dokonce při oslavách stále ještě můžete setkat se střelnými zbraněmi (naládujete si brokovnici, vyjdete na balkón a pálíte… – podivný to zvyk!).

Používání výbušnin (dnes symbolizující radost z příchodu nového roku) má zajímavý původ – kdysi dělali lidé hluk, aby vyhnali ze svých domovů zlé duchy, kteří se k nim v průběhu roku „nastěhovali“…

Je nutno připomenout, že Italové jsou na naše poměry opravdu pověrčiví, a tak se snaží během dne vystříhat všeho zlého, nepříjemného, negativního, tedy platí zde: „jak na nový rok, tak po celý rok“.

Mladí si také nezapomenou na Silvestra obléknout červené spodní prádlo – přináší to prý v novém roce štěstí.

Zanechat komentář:

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>