Kudy kam…


Kudy kam se vydat, abyste viděli vše podstatné v regionu…

Region Friuli Venezia Giulia je více než vhodný pro různé formy cestování a turistiky. Na severu se vypínají vysoké hory, na jihu vás přivítají slunné pláže Jaderského moře a celá střední oblast je (krom příjemné krajiny) neobyčejně historicky a umělecky bohatá.

Přímořské rezorty (pobřeží Terstu, Grada a Lignana) navštěvují jak milovníci historie, tak „plážoví povaleči“ (častými návštěvníky jsou právě středoevropané, pro které byla tradičně Friuli Venezia Giulia jejich přístupem k moři).

Turisticky velmi atraktivní jsou také horské destinace (Piancavallo, Forni di Sopra, Zoncolan, Tarvisio, Sella Nevea aj.), a to jak v zimě (lyže, snowboard apod.), tak v létě (pěší turistika, horolezectví aj.).

Stále více turistů však prý navštěvuje středovou oblast regionu, která vrchovatě nabízí přírodu, historii i kulturu (umění, náboženství, ukázky tradičních řemesel apod.).

Možností různých cestovních itinerářů je spousta:

Tak vezměme např. moře: Pokud chcete cestovat po pobřeží, doporučujeme vyrazit z Terstu (viz italská wiki zde) do Lignana, máte několik možností:

  • prohlédněte si určitě strmé útesy okolo Terstu, nezapomeňte navštívit (na naše poměry poněkud chudší) zámek Miramare s rozlehlým parkem v klasicistním stylu, a krásný zámek v Duinu (proslavený např. básníkem Rilkem, skladatelem F. Listzem nebo legendou o bílé panně nevěstě svržené zlým ženichem do moře) odkud se lze dostat k pohádkově okouzlujícímu terstskému krasu (doporučujeme Grotta Gigante, která byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako největší jeskyně na světě zpřístupněná turistům, otevírací dobu viz zde)
  • vlakem, autobusem či jinak se vydejte na západ a navštivte laguny v Gradu a Maranu, zvláště Grado, starověký „rival“ tehdejší obrovské Aquileie, stojí za návštěvu – krásné přístavní město se středověkými kostely, útesy zde již ustupují plážím, které definitivně vítězí až v Lignanu, městu zlatého písku (jinak totiž zvaného „Lignano Sabbiadoro“ nebo také „Florida Itálie“, jak jej ocejchoval Hemingway; v Lignanu si projděte Lignano Pineta – slavnou spirálovitě strukturovanou borovicovou zahradu, kterou vytvořil architekt Marcello D’Olivo)
  • z Grada je ovšem velmi vhodné udělat si odbočku do vnitrozemí, pouhých 10 km cesty tu na vás čeká krásné překvapení v podobě starobylého města Aquileie se svým Forum Romanum a dech vyrážející „matkou všech bazilik“ s mozaikovou podlahou; jen kousek dál leží Palmanova, obranná pevnost ve tvaru devíticípé hvězdy postavená Benátčany v 16. století proti tureckým nájezdům, jejíž originální struktura zůstala zachována dodnes
  • další zastávkou je Cividale del Friuli, starověké „Forum Julii“ (odkud pochází jméno „Friuli“), místo prvního langobardského vévodství v Itálii a významné středověké centrum Friuli – je tu k nalezení několik neobyčejných historických památek (zvl. Tempietto Longobardo, malý langobardský chrám se vzácnými freskami a plastikami šesti významných žen, anebo zajímavé středověké centrum)
  • z Cividale není daleko do Udine – historicky méně zajímavé je hlavní město provincie Udine, které je dnes především průmyslovým centrem, architektonicky bylo však v 15. a 16. století ovlivněno Benátčany, takže i zde naleznete několik majestátních budov, chrámů, muzeí a… zámek nad Udine s pěkným výhledem na město
  • další zastávkou ve střední části regionu může být Pordenone, ve starověku “Portus Naonis”, dnes významné průmyslové město, ovšem s krásným historickým centrem; Z Udine lze také pokračovat do Gorizie, elegantního města spíše rakouského než italského stylu
  • neměli bychom samozřejmě zapomenout také na předhůří (zmíníme alespoň dvě malebná městečka Spilimbergo a San Daniele) a hory. Cestování z Valcelliny (v provincii Pordenone) do Carnie a dále do okolí Tarvisia nabízí stejně úchvatnou krajinu jako Dolomity!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.